Bezpieczeństwo w Internecie

 

Po co dzieci spędzają czas w sieci? W tym samym celu co dorośli – szukają rozrywki, wiedzy i kontaktów. Dlaczego akurat tam? Po pierwsze, ze względu na szybkość i łatwość dostępu, prostotę działania. To naturalne, jeśli chodzi o informacje, ciekawostki, newsy. Inaczej jest w przypadku budowania relacji z drugim człowiekiem. Okazuje się to nie tak proste jak wygooglowanie jakiegoś hasła. Każdy człowiek odczuwa potrzebę bycia w relacji. U dzieci jest ona jeszcze bardziej nasilona. Tymczasem wielu dorosłych nie potrafi budować relacji. Duża część rodziców uważa, że jeśli zapewni dziecku byt, przestrzeń do nauki, da własny pokój i tak dalej, to okaże w ten sposób miłość. W prawdziwej relacji potrzeba czegoś więcej. Czegoś więcej niż rytualnego „co tam w szkole?”. Chodzi o autentyczne zainteresowanie sprawami drugiej osoby, o chęć bycia razem. Jeśli nie zapewnimy tego dziecku, poszuka gdzie indziej. Bo po prostu tego potrzebuje. Dziecko często instynktownie przeczuwa, że robi coś nie tak, że nawiązuje znajomość, która nie jest dobra. Czasem jednak zwyczajnie trudno się wycofać, tak samo jak trudno przyznać się do błędu. Komu? „ Rodzicom, którzy nie są – tak może myśleć dziecko – zaiteresowani moimi problemami. No i może jeszcze mnie ukarzą? A tu jest ktoś, kto ma czas, chce mnie wysłuchać i… stara się mnie zrozumieć. Przynajmniej tak mi się wydaje”. Zastanówcie się przy okazji lektury Żółtego berecika, jak wyglądają wasze relacje.

 

O czym można porozmawiać?

➢ Jeśli masz taką wiedzę, wytłumacz, czym jest internet i skąd się wziął.

➢ Czemu służy internet i do czego ludzie go wykorzystują? Warto zwrócić szczególną uwagę na problem zawierania znajomości przez internet i tego, że nie wszyscy używają internetu w sposób uczciwy.

➢ Czego oczekujesz od dziecka, kiedy buszuje w sieci?

➢ Daj dziecku odczuć, że może zawsze zwrócić się do Ciebie, jeśli coś związanego z internetem będzie budziło jego wątpliwości.

 

Opowiedz dziecku o własnym doświadczeniu...Bądź szczery/a. Nie upiększaj.

➢ Jeśli czytałeś/aś się kiedyś samotny/a, niezrozumiały/a, opowiedz o tym. Dlaczego? Co zrobiłeś/aś? Do kogo się zwróciłeś/aś? Jak to rozwiązałeś/aś? Co czułeś/aś?

➢ Czy zawarłeś/aś kiedyś znajomość przez internet? Jeśli uważasz, że możesz o tym powiedzieć, zrób to.

➢ Jaka była twoja przygoda z internetem, jak go odkrywałeś/aś? Pamiętaj, że najprawdopodobniej Twoje doświadczenie jest o tyle inne, że nie miałeś/aś do czynienia z komputerem od dziecka, tak jak jest obecnie.

➢ Opowiedz jak zawierałeś/aś znajomości.