Miejski Konkurs Interdyscyplinarny ”Wymyśliliście? Zbadaliście? Pokażcie!”

Opublikowano: 2024-01-15 20:28, Numer artykułu: 77595 , Autor: P.Strychalski

W grudniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Sympozjum Naukowym podsumowującym Miejski Konkurs Interdyscyplinarny na uczniowski projekt badawczy pn. ”Wymyśliliście? Zbadaliście? Pokażcie!” Był on objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Z radością informujemy, że zdobyliśmy II miejsce. Szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Jan Zawistowski, Mikołaj Zwierzchowski, Victoria Klil, Anna Karwecka, Marcel Ruczkowski, Amelia Ratajczak z klasy 8a.

Nasz projekt nosił tytuł: „Badania fizyko-chemiczne rzeki Brdy”. Składał się on z kilku etapów. Najpierw przeprowadziliśmy ćwiczenia terenowe. Pobieraliśmy próbki z rzeki na wysokości Mostu Pomorskiego. Następnie próbki zostały zbadane w szkolnym laboratorium. Badaliśmy zawartość azotanów, azotynów, pH, fosforanów, jonów amonowych oraz zawartość żelaza, a także twardości ogólnej i węglanowej. Ostatnim etapem była analiza wyników i porównanie ich ze skalą. Przeprowadzone doświadczenia pozwoliły nam stwierdzić, że rzeka Brda należy do klasy czystości A. Jedynym parametrem, który wpisuje się w klasę B jest zawartość azotanów.

Gratulujemy!!!