V SZKOLNY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

Opublikowano: 2022-11-24 08:42, Numer artykułu: 60709

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 38 w Bydgoszczy.
Osoby odpowiedzialne: p. Małgorzata Bonna, p. Marzena Liwak, p. Hanna Lejbman.
I. Celem konkursu jest:
• Zachowanie tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych jako elementu kultury chrześcijańskiej i narodowej;
• Poznanie i zapamiętanie wydarzeń związanych z narodzeniem Jezusa,
• Ukształtowanie aktywnej i twórczej postawy uczniów wobec sztuki oraz tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Bożego Narodzenia;
• Rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych;

II. Tematyka konkursu
Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie przestrzennej pracy plastycznej – szopki bożonarodzeniowej. Należy w niej uwzględnić wyraźne elementy tradycji Bożego Narodzenia. Oceniane będą: nawiązanie do tradycji, architektura, figurki, kolorystyka, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne.

III. Warunki konkursu
1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 38w Bydgoszczy
2. Prace oceniane będą w 2 kategoriach wiekowych:
a. uczniowie kl. I-III,
b. uczniowie kl. IV-VIII
3. Każdy uczestnik powinien dostarczyć jedną pracę przestrzenną wykonaną z dowolnego tworzywa. Technika wykonania pracy dowolna.
4. Ze względu na specyfikę pracy przy powstawaniu szopek mogą pomagać także inne osoby (rodzice, rodzeństwo, itp.). Konstrukcja szopki powinna być stabilna. Pracę należy opatrzyć metryczką zawierającą dane: imię i nazwisko autora, klasę.

IV. Ocena i nagrody
1. Szopki będą oceniane według następujących kryteriów:
• ogólne wrażenie artystyczne, oryginalność pomysłu;
• wkład pracy;
• estetyka pracy oraz trwałość konstrukcji;
• walory plastyczne (kompozycja, kolorystyka, dodatki).

2. Komisja Konkursowa oceni szopki w dwóch ww. kategoriach wiekowych. W każdej z nich zostaną nagrodzeni trzej wykonawcy najpiękniejszych szopek. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy, a laureaci konkursu otrzymają nagrody rzeczowe.
3. Prace należy składać u organizatorów konkursu do 09.12.2022r. Szopki zostaną zaprezentowane podczas świątecznych drzwi otwartych.
4. Wyniki konkursu zawierające imiona i nazwiska autorów nagrodzonych prac zostaną ogłoszone na stronie internetowej Szkoły.