KODOWANIE BRAJLEM
Opublikowano: 2023-06-16 08:35, Numer artykułu: 70139 , Autor: P.Strychalski
Za nami II edycja KONKURSU WOJEWÓDZKIEGO „KODOWANIE BRAJLEM”, który był skierowany do klas IV-VI szkół podstawowych, ogólnodostępnych z województwa kujawsko-pomorskiego.
Do ostatniego etapu dotarły 4 drużyny, ale zwyciężyć mogła tylko jedna.
W tym roku
1 miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Maksymilianowie, w składzie: Agata Kruk, Wiktoria Majka, Krzysztof Małecki
2 miejsce: Rozalia Sapieszczak, Emilia Minta, Adam Joachimiak, Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Osielsku
3 miejsce: Natalia Arciszewska, Małgorzata Wiśniewska, Wiktoria Wrzesińska, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowogrodzie
4 miejsce: Emilia Rzepa-Kwiatkowska, Łucja Ulikowska, Mateusz Kucia, Szkoła Podstawowa nr 38 w Bydgoszczy
Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników! Byliście świetni!!!
Nagrody w tym roku mają przeznaczenie wakacyjne. Były to m.in. duże torby podróżne, plecaki, ręczniki kąpielowe, bidony oraz piłki.
Konkurs organizowany jest pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Patroni oprócz pełnienia funkcji honorowej, ufundowali w/w nagrody. Każda szkoła oprócz upominków otrzymała od naszej biblioteki 2 gazety „Promyczek” - w czarnodruku oraz nieco grubszy egzemplarz, bo wydrukowany w Brajlu ???? Dziękujemy pracownikom biblioteki Braille'a za pomoc w przygotowaniu konkursu oraz za niespodziankę dla nauczycieli!
Serdeczne podziękowania także dla firmy @lidlpolska (ul. Gdańska 159, Bydgoszcz) za ofiarowane słodkości!
Tegoroczny finał odbył się w klimatycznych Młynach Rothera. Po konkursie uczestnicy udali się na zwiedzanie wystawy „Węzły”. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że mogliśmy pokazać naszym uczestnikom właśnie to miejsce w Bydgoszczy!
KONKURS JEST POŁĄCZENIEM NOWOCZESNOŚCI Z TRADYCJĄ.
Młodzi ludzie znający zasady kodowania we współczesnym świecie mają możliwość dokonania tego w brajlu. Sprawa innowacyjna, a także szlachetna z uwagi na naturalną integrację dzieci, skupioną na zadaniu, a nie na opowiadaniu o tym, jak to jest być niewidomym. Niewidomi występują jako eksperci w dziedzinie kodowania. Budzą szacunek i uznanie.
Jest to druga edycja konkursu, który okazał się wspaniałą przygodą dla pełnosprawnych dzieci, uświadamiającą trudności i ograniczenia świata wobec osób z niepełnosprawnościami, uczącą w sposób naturalny jak można pomóc, a nie przeszkadzać.
Poprzez doświadczenie można nauczyć najwięcej…stworzyliśmy taka możliwość dla dzieci zdrowych, po to, by świat stawał się lepszy dla słabszych.
Do zobaczenia za rok!