Zasady postępowania przed egzaminem ósmoklasisty, w trakcie i po egzaminie
Opublikowano: 2020-06-02 13:02, Numer artykułu: 28623 , Autor: H.Rauchfleisch
Zasady postępowania przed rozpoczęciem egzaminu, w trakcie i po egzaminie
- Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych, sugerujących chorobę zakaźną.
- Zdający nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sam jest objęty kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
- Rodzic/prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy, np. w poruszaniu się.
- Zdający nie powinien wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
- Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnego pióra lub długopisu z czarnym tuszem/atramentem oraz linijki (podczas egzaminu z matematyki).
- Zdający nie może pożyczać przyborów od innych zdających.
- Cudzoziemiec/powracający z zagranicy, przystępujący do danego egzaminu, któremu jako sposób dostosowania egzaminu przyznano możliwość korzystania ze słownika dwujęzycznego, jest zobowiązany przynieść własny słownik.
- Na egzamin można przynieść małą butelkę z wodą. Należy ją postawić na podłodze przy nodze stolika.
- Bezwzględnie nie można wnosić do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych.
- Czekając na wejście do szkoły albo do sali egzaminacyjnej, zdający zachowuje odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m).
- Na teren szkoły może wejść wyłącznie osoba z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką).
- Zdający jest zobowiązany zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
1) podchodzi do niego nauczyciel,
2) wychodzi do toalety,
3) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
Zdający może mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku.
- Zdający, który ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa maseczką ani przyłbicą może przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej.
- Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszcza sali egzaminacyjnej.
- Jeżeli zdający poczuje się źle, natychmiast powinien poinformować nauczyciela.
- Jeżeli zdający przejawia niepokojące objawy choroby, przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek zespołu nadzorującego informuje o tym przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego, który zapewnia odizolowanie zdającego w odrębnym pomieszczeniu lub w wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób. Niezwłocznie powiadamia rodziców/prawnych opiekunów ucznia
o zaistniałej sytuacji w celu pilnego odebrania go ze szkoły oraz informuje właściwą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zdającego – także pogotowie ratunkowe. W przypadku gdy stan zdrowia nie wymaga interwencji zespołu ratownictwa medycznego, zdający powinien udać się
do domu transportem indywidualnym, pozostać w domu i skorzystać z teleporady medycznej. - W przypadku wystąpienia konieczności odizolowania zdającego, członka zespołu nadzorującego lub innej osoby zaangażowanej w przeprowadzanie egzaminu, przejawiającej objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego może podjąć decyzję o przerwaniu i unieważnieniu egzaminu dla wszystkich zdających, którzy przystępowali do danego egzaminu w danej sali, jeżeli z jego oceny sytuacji będzie wynikało, że takie rozwiązanie jest niezbędne.
- Zdający musi również pamiętać o:
1) przestrzeganiu zasad mycia i dezynfekcji rąk,
2) niedotykaniu dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegania higieny kaszlu i oddychania: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką,
3) konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających po zakończonym egzaminie i niezwłocznym wyjściu ze szkoły oraz udaniu się do domu.
Pliki do pobrania: