Co nas wyróżnia jako Szkołę Promującą Zdrowie?

Nasza szkoła jest liderem Projektu Miejskiego „Na ścieżkach zdrowia…” realizującego Strategię Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2013 – 2020 w odniesieniu do działania 2.5.5 Profilaktyka i promocja zdrowia. Celem głównym projektu jest aktywne uczestnictwo szkół, placówek w programach prozdrowotnych w tym promujące zdrowe odżywianie. Jesteśmy koordynatorem działań wszystkich placówek oświatowych miasta w ramach Projektu. Przed nami jeszcze szereg działań promujących zdrowie już nie tylko w naszej placówce.
Jesteśmy współorganizatorami „Bajkowej Bydgoszczy” imprezy o zasięgu miejskim pod patronatem prezydenta miasta Bydgoszczy.
Chętnie dzielimy się doświadczeniami i pomysłami z innymi placówkami. Organizujemy spotkania - konferencje dla koordynatorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Przedstawialiśmy multimedialną prezentację osiągnięć prozdrowotnych na konferencji „Stop zwolnieniom z wf”.

Wychodzimy w środowisko lokalne z tematycznymi „happeningami”, przekazujemy wiedzę i uświadamiamy mieszkańców osiedla.

W murach naszej szkoły gościliśmy przedstawicieli prasy i telewizji. Naszymi działaniami zainteresowały się media. To co realizujemy w szkole mogła oglądać cała Polska. Dniu Walki z Otyłością gościła u nas telewizja regionalna. Reportaż o zdrowym stylu życia pokazano w „Zbliżeniach” w TVP3, a migawkę również w „Teleexpresie” w TVP1. Nasze roztańczone przerwy gościły w TVN oraz Polsacie. Udzieliliśmy wielu wywiadów do lokalnej prasy i radia PIK.
Wyróżnia nas baza lokalowa, dobrze i atrakcyjnie wyposażone sale i obiekty sportowe. Lekcje wychowania fizycznego są atrakcyjne. Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach. Wprowadzone są gry podwórkowe (guma, skakanki), zwinnościowe tory przeszkód itp. Gdy pozwala na to aura mamy do dyspozycji boisko „Orlik”. Tam prowadzone są poza siatkówką, koszykówką, piłką nożną również zajęcia tenisa ziemnego. Rozgrywki sportowe i zawody odbywają się u nas cyklicznie przez cały rok.
Zapraszamy na zajęcia sportowe dzieci z przedszkoli. Co roku organizujemy „Wiosenną Olimpiadę 6-latków”.
Gościmy na lekcjach znanych sportowców, wychodzimy na alternatywne lekcje do klubu sportowego „Golden Dragon”, Chemik i UKW.
Jesienią i wiosną przerwy spędzamy na boisku gdzie zachęcamy dzieci do zabaw w gry podwórkowe ( kręconka, klasy, guma itp.). W czasie jesienno-zimowym królują u nas „roztańczone przerwy”. Nauczycielka wychowania fizycznego codziennie na jednej z przerw zaprasza do wspólnego tańca i porusza się w rytm muzyki razem z dziećmi.
Przynajmniej raz w roku klasa wyjeżdża na wycieczkę oraz organizujemy zdrowe pikniki na świeżym powietrzu. W naszych plecakach znajdują się zdrowe kanapki i owocowe przekąski. Ulubionym miejscem wycieczek szkolnych jest Centrum Edukacji Ekologicznej mieszczące się w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku.
Zachęcamy do korzystania z rowerów. Przed szkołą znajdują się stojaki na rowery. Z klas starszych mamy kilku uczniów, którzy przyjeżdżają jednośladem do szkoły. Nauczyciele również chętnie korzystają z tego środka lokomocji. W 2016 roku przyłączyliśmy się do zbierania kilometrów dla miasta Bydgoszczy i zajęliśmy I miejsce w kategorii szkół podstawowych.
W szkole mamy dużą stołówkę i dobrze wyposażoną kuchnię. Intendent i szef kuchni dba o dobrze zbilansowane posiłki dla uczniów. Są one urozmaicone i smaczne. Połowa uczniów naszej szkoły chętnie korzysta z obiadów.
Ponadto dzieci w szkole mają przekazywaną ogromną wiedzę teoretyczną i praktyczną oraz same przekazują ją rodzicom. Na lekcjach przyrody i języka polskiego uczą się odczytywać z opakowań wartości energetyczne poszczególnych produktów, a na matematyce rozwiązują zadania tekstowe z tym związane. Na godzinach z wychowawcą , przyrodzie i edukacji wczesnoszkolnej realizują bloki tematyczne związane z higieną i bezpieczeństwem, aktywnością ruchową, zdrowym odżywianiem. Znamy przypadki, kiedy dziecko mówiło do rodzica: mamo, tato, nie kupuj mi tego, bo to nie jest zdrowe.
Rodzice oraz przedstawiciele środowiska lokalnego z zaangażowaniem współpracują z nauczycielami w zakresie promocji zdrowia.