Koncert „Jesień dźwiękami malowana”

Dnia 28 listopada 2019 roku w Domu Polskim odbył się koncert zatytułowany "Jesień dźwiękami malowana", w którym uczestniczyły chóry szkolne- Ojejku i Dolce Canto. Wydarzenie było związane z udziałem pani Roksany Ptasznik oraz chórzystów w programie pilotażowym "Grajmy w szkole". Dostało się do niego jedynie dziesięć dyrygentów z całej Polski. Ma on na celu promować zakładanie chórów w szkołach oraz zwrócić uwagę na sens tworzenia grup wiekowych w zespołach po to, by zadbać o wieloletni rozwój muzyczny uczniów. Koncert był podsumowaniem trzymiesięcznych działań w ramach pilotażu.

Koncert okazał się wielkim świętem naszych chórzystów. W cudownej sali, do której przyjął nas jej gospodarz, ks. Mateusz Ziemlewski, zarówno akustyka, jak i cudowny wygląd wnętrza stworzyły niesamowitą atmosferę. Sala wypełniona była po brzegi (zabrakło miejsc siedzących!) rodzinami i przyjaciółmi chórzystów, jak i przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczyciły: pani Katarzyna Sobieszczańska starszy wizytator Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty, dyrekcja naszej szkoły: pani dyrektor Hanna Rauchfleisch oraz pani wicedyrektor Renata Wardowska, pani Urszula Myler założycielka i pierwsza dyrygentka chóru Szkoły Podstawowej nr 38 w Bydgoszczy, dr Halina Laskowska Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dr Grażyna Wolter- Kaźmierzczak kurator regionu kujawsko-pomorskiego projektu Akademia Chóralna- Śpiewająca Polska, dr Ewelina Boesche-Kopczyńska Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, dyrektor Domu Kultury Modraczek pani Agnieszka Buzalska, dyrektor Zespołu Szkół nr 34 w Bydgoszczy pani Anna Thiesler, przewodniczący Rady Osiedla Wyżyny pan Piotr Kozłowski oraz przyjaciel chóru, kompozytor utworów na chóry dziecięce pan Szymon Thiesler, którego dwa utwory zabrzmiały na scenie w czasie koncertu.

Występy zapowiadały i koncert poprowadziły uczennice naszej szkoły Natalia Bas i Anna Kolasińska- spisały się w tej roli wyśmienicie. Przy fortepianie akompaniowała nam pani dr Magdalena Filipska (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), która przez czas trwania programu była asystentem chórów- służyła swoją profesjonalną radą, znakomitym uchem i ogromną wiedzą. Najpierw zaprezentowała się młodsza grupa- Ojejku, która chwyciła za serce swoim urokiem zgromadzoną publiczność. Potem wystąpiła starsza grupa- Dolce Canto, która w cudowny sposób zaprezentowała utwory wielogłosowe. Jednak wszyscy- zarówno chórzyści, jak i publiczność zgodnie stwierdzili, że najlepszymi punktami programu były utwory wykonane przez oba chóry. Przyniosły one wiele emocji- od wzruszeń po szczerą radość.

Chórzyści z dyrygentką serdecznie zapraszają na kolejne występy i koncerty całą społeczność szkolną!

Program pilotażowy "Grajmy i śpiewajmy w szkole" jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Polską Radą Muzyczną. Współorganizatorzy: Narodowe Forum Muzyki, Fundacja Polskiej Rady Muzycznej, Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne.

fot. Piotr Ulanowski