Szkoła Przyjaciół Kopernika

Opublikowano: 2023-03-01 17:56, Numer artykułu: 64907

19 lutego 1473 roku urodził się polski astronom, jeden z najwybitniejszych uczonych w dziejach ludzkości – Mikołaj Kopernik. W związku z przypadającą w 2023 roku 550 rocznicą tego wydarzenia nasza szkoła przystąpiła do udziału w programie "Szkoła Przyjaciół Kopernika”.

Kopernik przeszedł do historii jako autor teorii heliocentrycznej, według której Ziemia wraz z innymi planetami Układu Słonecznego krąży wokół Słońca. Obserwacje astronomiczne prowadził na jednej z wież fromborskich. Dlatego już w grudniu wybraliśmy się na wycieczkę do Fromborka „Szlakiem Kopernika”. Widzieliśmy m. in. Bazylikę Archikatedralną, wieżę i muzeum Kopernika.

Uczniowie młodszych klas przygotowali kartki urodzinowe z życzeniami dla znamienitego jubilata. Niektóre z nich znalazły się na wystawie online – link poniżej.

Od 20. do 24. lutego świętowaliśmy Tydzień Mikołaja Kopernika. Zaczęliśmy od wystawy prac konkursowych na przygotowanie plakatu, makiety i filmu, mającej na celu zaprezentowanie postaci, działalności i osiągnięć uczonego. Wystawie towarzyszyła prezentacja „Polacy – bohaterowie nauki”. Prowadzone były „Lekcje z Kopernikiem”. Już od wtorku każdy mógł odwiedzić Wirtualne Muzeum Mikołaja Kopernika i pograć w gry planszowe o Koperniku, których autorami byli sami uczniowie.
W środę wybraliśmy się do Torunia do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na pokazy pt. „Rewolucja Kopernikańska: astronomia, fizyka, filozofia”. Oczywiście poszliśmy pod pomnik wielkiego Polaka oraz widzieliśmy dom, w którym urodził się astronom.
Również w szkole czekało na nas mnóstwo atrakcji. Tym razem był to escape room. Młodzież rozwiązywała zadania, które pozwoliły na opuszczenie tzw. pokoju zagadek. We czwartek zarówno uczniowie, jak i przedszkolaki z przedszkola „Skrzat” mogli przyjść do planetarium urządzonego w naszej bibliotece i obejrzeć wystawę książek o astronomii. Piątek rozpoczął się pochodem Mikołajów Koperników , w którym dzieciaki paradowały w maskach przygotowanych na plastyce. Na dolnym holu, czekała natomiast zagadka.
Wycieczki, gry, escape room i wiele innych propozycji – to wszystko, by uczcić urodziny Mikołaja Kopernika. Zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania i pozostanie w naszej pamięci na długo.