SZKOLNY KONKURS WIELKANOCNY „NAJPIĘKNIEJSZA PISANKA”

Nierozerwalnym symbolem Świąt Wielkanocnych jest pisanka.  Pisanka to ogólna, zwyczajowa nazwa jaja wielkanocnego, zdobionego różnymi technikami. Jajo od wieków było uważne za symbol początku i źródła życia, znak zmartwychwstania, powrotu do życia. Ozdobione, miały w sobie tajemniczą moc. Pisanki to również nasze dziedzictwo kulturowe, które stanowi o naszej tożsamości.

CELE KONKURSU:

1. Propagowanie folkloru i tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi.
  2. Pobudzanie inwencji twórczej i fantazji w zakresie wykonywania pisanek wielkanocnych.
  3. Kształtowanie aktywnej postawy uczniów wobec sztuki i tradycji kulturowej, związanej  z obrzędami okresu Wielkiej Nocy.
  4. Rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych uczniów.
  5. Promowanie twórczości dziecięcej.
  6. Integracja dzieci przez sztukę.
  7. Prezentacja pisanek wielkanocnych jako elementu kultury chrześcijańskiej i narodowej.

REGULAMIN KONKURSU:

1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-VIII Szkoły Podstawowej nr 38 w Bydgoszczy.

2. Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie pracy do organizatorów – do dnia 10 kwietnia 2019 roku.

3. Ogłoszenie wyników do dnia 13 kwietnia 2019 roku.

4. Uczestnicy konkursu pracują indywidualnie.

5. Każdy uczestnik może wykonać tylko jedną pisankę w dowolnie wybranej technice i dowolnej wielkości. Każda pisanka powinna mieć zawieszkę do powieszenia.

6. Przedmiotem konkursu są wyłącznie formy przestrzenne – obowiązuje kształt jaja.

7. Uczestnicy konkursu korzystają z własnych materiałów.

8. Komisja oceni prace według następujących kryteriów:

- ogólne wrażenie artystyczne

- oryginalność i pomysłowość prac

- opracowanie ogólne, dobór i wykorzystanie materiałów

- wkład pracy

- walory plastyczne (kompozycja, kolorystyka, dodatki)

- estetyka wykonania

Ocena zostanie dokonana w dwóch kategoriach wiekowych:

- kategoria I – klasy I -III

- kategoria II – klasy IV-VIII

Oceny prac dokona komisja powołana przez organizatorów konkursu.

9. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy, a dla zwycięzców przewidziano nagrody.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE

Organizatorzy: